Čo by ste mali vedieť o videovrátnikoch

Videovrátnik bol vymyslený na to, aby strážil vaše domáce súkromie a pohodlie. Táto praktická elektronická smart náhrada „kukátka“ na vchodových dverách oznamuje príchod hostí. S vaším dovolením ich vpustí alebo nevpustí dnu. Ako si vybrať vhodný typ, ktorý potrebujete pre svoj jedinečný domov, a ako ho správne nainštalovať a používať?

Klasický domový telefón je od 80. rokov minulého storočia vo všetkých bytovkách. Ak sa rozhodnete mať doma videovrátnika, vedzte, že ide o sofistikovaný prístroj, ktorý vám dopraje komfort a bezpečie. S niektorými typmi viete sledovať pohyb pred vchodovými dverami a aj doma cez aplikáciu v smart zariadení. A nielen z obývačky. Prakticky odkiaľkoľvek.

Videovrátniky delíme na analógové a digitálne. Podľa spôsobu zapojenia a komunikácie  poznáme:

  • 4+N vodičové,
  • dvojvodičové,
  • IP.

Vedeli ste, že? 

Niektoré modely videovrátnikov nedisponujú odchodovým tlačidlom na vonkajšom paneli. To znamená, že návšteva pri odchode nemá možnosť otvoriť si vonkajšiu bránu.

Z čoho sa videovrátnik skladá?

Je to systém viacerých komponentov v exteriéri a aj interiéri domu či bytu. Dizajn a funkcionalita jednotlivých modelov sa líšia, základné princípy sú zhodné. Na videovrátnika by ste mali myslieť ešte pred stavbou domu. Už plány domu by s ním mali počítať. Budete presne vedieť umiestnenie jednotiek a snímaný priestor.

Vonkajšia alebo dverná jednotka by mala mať certifikovanú odolnosť IP voči vode, vniknutiu cudzích telies a IK proti mechanickým nárazom. Tlačidlá s odolným krytom, bezkontaktnú čítačku RF kľúčeniek (RF kariet), odolný skelet, širokouhlú kameru na snímanie celého priestoru pred dverami. Ak máte viacero vchodov alebo brán do domu, vyberte si typ s viacerými vstupnými panelmi a príslušenstvom vrátane kamier.

Vnútorná jednotka vyzerá ako menší tablet. Obsahuje 5- až 7-palcový displej, ktorý si zavesíte na stenu. Užívateľské rozhranie je intuitívne a jednoduché, aby ho zvládli deti aj dôchodcovia. A tiež s nastaviteľnou hlasitosťou a výberom typov zvonenia, ktoré sa dá vypnúť.

Pre domy sú ideálne jednotky s možnosťou otvárania ďalšieho vchodu, brány a garáže. Najnovšie modely majú zabudované wi-fi a pripojiteľnosť na smart zariadenie. Príslušenstvom môžu byť aj interiérové kamery. Pomocou videovrátnika tak dokážete cez svoj smart vidieť dianie vo vlastnom dome, aj keď ste mimo.

Na čo musíte myslieť pri výbere a inštalácii?

Jednoznačne na praktickosť a funkcie, ktoré potrebujete. V byte vám naozaj netreba model s možnosťou otvárania zadných dverí, vstupnej brány a garáže. A naopak, do domu nepatrí videovrátnik so základnou funkcionalitou, určený pre byty.

Základnou a častou chybou je „ísť po cene“ a nezaujímať sa o funkcie. Najlacnejšie riešenia sú aj najmenej spoľahlivé, a ak ich raz nainštalujete, je pomerne problematické „rozšíriť“ ich napríklad na ďalší vchod do domu či garáž. Pri inštalácii kamery je najdôležitejšie jej „zorné pole“.

Niektoré typy vonkajších jednotiek nemajú nastaviteľný smer záberu kamery. Ideálne je vyberať širokouhlú kameru. Nastavovanie záberu kamery je dôležité. Ak je vonkajšia jednotka nainštalovaná na oplotení kolmo, nemusíte vidieť, kto stojí pred bráničkou. Preto je vhodné, ak sa dá k vonkajšiemu panelu pripojiť aj prídavná kamera. Nastavenie záberu kamery alebo prídavnú kameru využijete aj vtedy, keď je kamera nainštalovaná nižšie, ako je odporúčaná výška, z dôvodu výšky múrika pod 150 cm. Bez možnosti nastavovania by ste v tomto prípade nevideli hosťom do tváre.

Aj najkrajší dizajn vonkajšej jednotky dokáže „pokaziť“ odfláknutá, neestetická inštalácia. Neodborná inštalácia, ktorú treba prerábať, dokáže vysoko navýšiť náklady. Návrh umiestnenia vonkajšej aj vnútornej jednotky a kamery radšej zverte odborníkom, rovnako aj inštaláciu.

 

Zapamätajte si: 

  • Nie je vrátnik ako vrátnik. Konzultujte s odborníkmi výber typu, ktorý naozaj potrebujete.
  • Pýtajte sa na všetko, aby ste sa nečudovali, že máte na stene model, kde neviete v noci vypnúť zvonenie alebo podsvietenie vonkajšej jednotky.
  • Ak máte bungalov s jedným vchodom, nepotrebujete štyri kamery a funkciu otvárania vstupnej brány a garáže.
  • Ak máte vilu s viacerými vstupmi, zvážte riešenie s viacerými vonkajšími a vnútornými jednotkami a nezabudnite ani na poschodie.
  • Inštaláciu zverte certifikovanému profesionálovi a nie „obecnému všemajstrovi“.
  • Ak máte všetko nainštalované, pozorne si prečítajte návod – sú tam aj rady, ako postupovať pri najbežnejších problémoch.
  • Videovrátnik je hi-tech zariadenie. Zoznámte sa s ním a naučte sa ho ovládať a rovnako poučte o jeho používaní aj ostatných členov svojej rodiny.
  • Ak si neviete rady, radi Vám poradíme.